16, 33
Wróć
Wycieczka do Lwowa

2017-10-17

11 października młodzież naszego liceum wybrała się na wycieczkę do Lwowa. Zwiedzanie miasta rozpoczęliśmy od Cmentarza Łyczakowskiego. Jest to najstarsza ...

11 października młodzież naszego liceum wybrała się na wycieczkę do Lwowa. Zwiedzanie miasta rozpoczęliśmy od Cmentarza Łyczakowskiego. Jest to najstarsza zabytkowa nekropolia Lwowa, położona we wschodniej części miasta na malowniczych wzgórzach wśród specjalnie zaprojektowanego, starego drzewostanu tworzącego szereg alei. Cmentarz Łyczakowski został założony w 1786. Jest jedną z najstarszych nekropolii istniejących do dziś w Europie. Jest miejscem pochówku wielu zasłużonych dla Polski i Ukrainy ludzi kultury, nauki i polityki. Spoczywają tutaj m.in. Stefan Banach, Władysław Bełza, Artur Grottger, Maria Konopnicka, Gabriela Zapolska. Mieliśmy także  możliwość zadumać się nad losem młodych obrońców Lwowa, pochowanych na Cmentarzu Orląt Lwowskich. Znajdują się na nim mogiły uczestników bitwy o Lwów, poległych w latach 1918–1920 lub zmarłych w latach późniejszych. Pochowanych jest tam prawie 3000 żołnierzy, część to Orlęta Lwowskie, czyli młodzież szkół średnich i wyższych oraz inteligencja. Nazywany on był przez Polaków miejscem świętym (Campo Santo).

W czasie naszej wycieczki podziwialiśmy też panoramę miasta z wieży lwowskiego Ratusza, Rynek, piękne kościoły oraz  liczne pomniki. Z zainteresowaniem krążyliśmy pomiędzy stoiskami na Targu Artystycznym, gdzie zainteresowane osoby zakupiły ciekawe wyroby ludowych artystów oraz pamiątki.

Po ciężkim i fascynującym dniu i drobnych zakupach wróciliśmy do Lubaczowa.

Lwów jest miejscem, do którego można się wybrać na jednodniową wycieczkę, wracać do niego kilka razy w roku, albo zostać w nim na zawsze. Najważniejsze jest pierwsze wrażenie, jakie wywiera na przybyszu. Nie można poznawać i starać się zrozumieć współczesnego Lwowa nie wiedząc nic o jego przeszłości. Jest ono pełne zabytków, każdy budynek i każda ulica opowiadają intrygujące, niejednokrotnie dramatyczne historie. Królewskie Miasto zdołało zachować wspomnienia bogatej i długiej historii wschodnich kresów Europy.

Mamy nadzieję, że nie była to ostatnia wycieczka do tego pięknego, historycznego miasta.