Wycieczka i pielgrzymka klas trzecich 27-28.10.2017

2017-11-08

Maturzyści  naszej szkoły z klasy III a i III d w dniach 27-28.10.2017 odbyli wycieczkę : Kraków Łagiewniki- Tyniec- Kazimierz-Auschwitz-Częstochowa . Wyjazd miał charakter pielgrzymkowo-edukacyjny. Pierwszym punktem wycieczki było  Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Tu uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali prelekcji siostry zakonnej która opowiadała o świętości siostry Faustyny Kowalskiej. Czas spędzony w Łagiewnikach wykorzystaliśmy również na zwiedzanie bazyliki oraz na modlitwę przy relikwiach świętej Faustyny. Później uczniowie mieli możliwość zwiedzania klasztoru w Tyńcu po którym oprowadzał nas wspaniały przewodnik. Wizyta w Tyńcu była okazją do zapoznania sie z informacjami o życiu współczesnym mnichów i nie tylko. Kolejnym punktem wycieczki byłą wizyta w Auschwitz-Birkenau. Ta niepowtarzalna lekcja historii poszerzyła jeszcze bardziej horyzonty okrucieństwa, do jakiego zdolny jest człowiek, kiedy przestaje szanować godność drugiego człowieka i w imię wyimaginowanej ideologii organizuje piekło na ziemi.Celem wycieczki do Oświęcimia było poznanie zjawiska holocaustu na tle wydarzeń II wojny światowej i okupacji w Polsce, kształtowanie świadomości o prawie człowieka do życia i godnej śmierci, uświadomienie  wymiaru ludzkiego okrucieństwa, a z drugiej strony wizerunek ludzi umierających bez prawa do godności, budzenie szacunku i tolerancji wobec drugiego człowieka bez względu na rasę i wyznanie Następnie udaliśmy się do Częstochowy. Naszym celem było powierzenie wszystkich spraw związanych z  maturą  Matce Bożej – Królowej Polski oraz prośba o podjęcie właściwych decyzji, dotyczących życia i pracy. Udział we Mszy Świętej  dał nam okazję do wspólnej refleksji nad własną przyszłością.