Wycieczka do Lwowa 7.10.2019

2019-10-09

7 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wycieczce do Lwowa. Mieliśmy okazję zobaczyć to niezwykłe miasto, bogate w różnego rodzaju zabytki, niezwykłe bogactwo kościołów (świątynie katolickie, greckokatolickie, prawosławne, ormiańskie), cerkwi, kaplic … Zabytki Lwowa ze względu na swoją wartość zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, jako historyczny zespół Starego Miasta. Najważniejszą częścią Starego Miasta we Lwowie jest Rynek, przy którym znajduje się Ratusz, siedziba władz. Także Lwowska Opera należy do jednych z najważniejszych zabytków Lwowa. Charakterystyczny kształt budynku na zawsze stał się jednym z symboli miasta. Opera została zaprojektowana przez polskiego architekta prof. Zygmunta Gorgolewskiego. Budynek opery umiejscowiony jest na końcu Prospektu Swobody, popularnego deptaka i miejsca odpoczynku Lwowiaków. Wizerunek budynku znajdziemy również na ukraińskim banknocie o nominale 20 hrywien. Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie popularnie zwana jest Katedrą Łacińską, ze względu na swój obrządek łaciński, czyli rzymskokatolicki. Katedra jest jednym z najcenniejszych zabytków architektury gotyckiej na Ukrainie. W środku znajdują się wspaniałe organy z 1839 roku, barwne witraże, niezwykłe malowidła na sklepieniach i wiele tablic pamiątkowych nawiązujących do historii miasta. W świątyni odbywają się msze w języku polskim, ukraińskim, łacińskim i angielskim. Tuż przy Katedrze znajduje się renesansowa Kaplica Rodziny Boimów. Jadąc autokarem ulicami Lwowa mieliśmy także okazję zobaczyć: Ossolineum, Uniwersytet i działającą od 1844 roku Politechnikę Lwowską. Jednak głównym celem naszej wycieczki był Cmentarz Łyczakowski mający szczególną wagę dla Polaków Cmentarz Orląt Lwowskich, gdzie zapaliliśmy znicze na grobach. Zmęczeni intensywnym zwiedzaniem w godzinach nocnych powróciliśmy do Lubaczowa. Dziękujemy pani przewodnik za pokazanie nam ciekawych miejsc oraz zapoznanie nas z historią tego pięknego miasta.