Dzień Patrona Szkoły

2022-03-25

W dniu wczorajszym obchodziliśmy Dzień Patrona Szkoły, który przypada na 24 marca.

W 1794 roku w dniu 24 marca ...

W 1794 roku w dniu 24 marca Tadeusz Kościuszko na krakowskim rynku uroczyście przysiągł, że będzie walczyć o wolność i niepodległość Ojczyzny. "Ja, Tadeusz Kościuszko, przysięgam w obliczu Boga całemu Narodowi Polskiemu, iż powierzonej mi władzy na niczyj prywatny ucisk nie użyję, lecz jedynie jej dla obrony całości granic, odzyskania samowładności Narodu i ugruntowania powszechnej wolności używać będę. Tak mi Panie Boże dopomóż i niewinna męka Syna Jego." Tym uroczystym aktem zainicjował insurekcję. A czasy były tragiczne: w 1794 r. Polska była po dwóch rozbiorach. Tadeusz Kościuszko, bohater wojny z Rosją i bojownik o wolność Stanów Zjednoczonych Ameryki, postanowił wskrzesić ducha naszej Ojczyzny, zapalić w niej iskrę wolności i samostanowienia. Niestety, powstanie kościuszkowskie poniosło klęskę. W 1795 roku doszło do III rozbioru. Polska zniknęła z mapy Europy na 123 lata. Uroczystościom naszym towarzyszą bardzo wymowne słowa Tadeusza Kościuszki – " To jest czas, w którym trzeba poświecić wiele, żeby wszystko ocalić" Przyznacie, że aktualne, nawet w dzisiejszych czasach !