Wycieczka uczniów do Rzymu w ramach projektu "Wspólnota - my młodzi pogranicza"

2022-07-14

Projekt „Wspólnota – my młodzi pogranicza” został zainicjowany przez Panią Agnieszkę Dobrowolską we współpracy z Panią Elizą Olszańską z Instytutu Polskiego w Rzymie. W ramach tej inicjatywy zorganizowany został konkurs pn. „Literatura – Poezja – Film” dla uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki  i Zespołu Szkół im. Gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie. Jury konkursowe z Rzymu wyłoniła 7 laureatów, którzy w nagrodę pojechali na tygodniową „wycieczkę marzeń” do Włoch. Młodzież ze wspaniałym i dowcipnym przewodnikiem Panem Piotrem Dobrowolskim zwiedziła wspaniałe miejsca, zabytki, piękną architekturę i dzieła sztuki. Mieliśmy również okazję spotkać się z Panią Anną Marią Anders Ambasador Polski we Włoszech i porozmawiać o naszej współpracy oraz pomocy uchodźcom z Ukrainy.

Celem działania była integracja i wsparcie młodzieży polskiej i ukraińskiej uczęszczającej do szkół średnich w Lubaczowie. Jednak idea projektu wyszła poza swoje ramy, głębokie relacje nawiązała nie tylko młodzież, ale również nauczyciele i pracownicy Instytutu Polskiego w Rzymie,  czego dowodem są bezcenne wspomnienia uczestników tego niezapomnianego wypoczynku.

Natalia: „Bardzo się cieszę z naszego wyjazdu, zwiedziliśmy dużo pięknych miejsc i poznaliśmy bardzo wartościowych ludzi… Grupa nieznających się osób zamieniła się w taką pełną przyjaźni.”

Bartosz: „Wyjazd był naprawdę udany. Świetnie spędziliśmy czas z nowo poznanymi osobami. Dziękuję za możliwość spróbowania potraw innej kultury i za włożoną pracę w tą wycieczkę.”

Amelia: „Nasze "Rzymskie wakacje" z pewnością zapamiętam do końca życia. Wyjazd pozwolił nam poznać nową kulturę i zobaczyć na własne oczy piękne zabytki. Przez ten czas mocno się ze sobą zżyliśmy i dzięki temu powstała między nami wyjątkowa więź.”

Marta: „Jestem ogromnie wdzięczna za pracę włożoną w ten wyjazd. Przez ten tydzień miałam okazję zwiedzić wiele pięknych miejsc i poznać fantastycznych ludzi.”

Viktoria: „Jestem pod wielkim wrażeniem naszej wycieczki, która miała miejsce od 1 do 8 lipca. Był to dla mnie bardo ciekawy tydzień. Jestem zadowolona z tego, że spotkałam nowych ludzi, z którymi bardzo miło spędziłam czas. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy pomogli zorganizować taka piękną wycieczkę.”

Nie zabrakło również wyśmienitych włoskich potraw, przygotowanych przez pracowników Instytutu Polskiego: Elizę, Agnieszkę, Anię, Małgosię, Lorenzo, a popołudniowa kąpiel w Morzu Tyreńskim pozwoliła relaksować się po upalnych dniach w Wiecznym Mieście.

Dziękujemy Pani Annie Marii Anders – Ambasador RP w Rzymie, Panu Łukaszowi Paprotnemu - Dyrektorowi Instytutu Polskiego w Rzymie, Pani Annie Kurdziel – Radcy Ambasady RP w Rzymie, Panu Dariuszowi Matyskowi – Radcy Ambasady RP w Rzymie, Panu Piotrowi Dobrowolskiemu – Attaché Ambasady RP w Rzymie, Pani Elizie Olszańskiej - pracownikowi Instytutu Polskiego w Rzymie, Pani Agnieszce Dobrowolskiej – pracownikowi  Instytutu Polskiego w Rzymie, Dyrektorom naszych szkół - Panu Markowi Chmielowi i Panu Andrzejowi Nepelskiemu, Pani Annie Mamczurze i wszystkim tym, którzy przyczynili się do zorganizowania tego niezapomnianego wyjazdu.