35, 17
Wróć
80. rocznica powstania w getcie warszawskim

2023-04-19

Szanowni Państwo, koleżanki i koledzy

 

Wzorem lat ubiegłych biblioteka szkolna włączyła się w tegoroczną akcję Żonkile w 80. ...

Szanowni Państwo, koleżanki i koledzy

 

Wzorem lat ubiegłych biblioteka szkolna włączyła się w tegoroczną akcję Żonkile w 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim z 19 kwietnia 1943 roku

 

Już dziś zachęcam do bezpłatnego wyświetlenia premiery animacji "Zdążyć przed Panem Bogiem", którego premiera zaplanowana jest na 19 kwietnia o godzinie 8.00 (film będzie dostępny na platformie YOU TUBE i dostępny w kolejnych dniach)

 

https://youtu.be/wsjvwgMPDCk

 

Narracja w filmie opartym na motywach książki "Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanny Krall toczy się w trzech płaszczyznach czasowych – w okresie II wojny światowej, gdzie poznamy losy młodego Edelmana: gońca szpitalnego, członka komendy ŻOB, ostatniego przywódcy powstania w getcie warszawskim; w latach 60. XX wieku, kiedy to rozwija się jego kariera lekarska w Łodzi, i wreszcie w latach 70. XX wieku – w czasie rozmów pomiędzy bohaterem a Hanną Krall opisanych w reportażu. Poszukiwanie odpowiedzi na najważniejsze pytania stawiane nam zarówno przez Reporterkę, jak i samego Edelmana będzie osią przewodnią spajającą poszczególne wątki opowieści. Podobnie jak czerwona nić…

 

Film animowany trwa ok. 18 minut, towarzyszyć mu będą scenariusz zajęć i karta pracy. Zostanie udostępniony w języku polskim, angielskim i ukraińskim oraz w wersji z audiodeskrypcją.

 

Ponad to przesyłam do wykorzystana dedykowany specjalnie dla licealistów i licealistek reportaż Anny Bikont.

Tekst przybliża postać Ireny Sendlerowej i jej relacji z Adamem Celnikierem, młodym żydowskim prawnikiem, który w czasie okupacji znalazł się za murami warszawskiego getta.

Reportaż uzupełniają scenariusz lekcji i karta pracy, które można również wykorzystać w ramach zajęć z uczennicami i uczniami.

Ponad to w załączniku znajdują się materiały edukacyjne do animacji "Zdążyć przed Panem Bogiem".

 

Marta Zabrońska

 

Milosc w getcie. Irena Sendler i Adam Celnikier. Scenariusz.pdf

Miłość w getcie. Irena Sendler i Adam Celnikier.pdf

Scenariusz zajęć i karta pracy Zdążyć przed Panem Bogiem.pdf