Nasza szkoła otrzymała tytuł "Szkoły promującej aktywny styl życia"

2023-10-02

Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Lubaczowie zostało laureatem ogólnopolskiego konkursu i otrzymało tytuł "Szkoły promującej aktywny styl życia"

...

W piątek 29 września 2023 r. w Sali Kongresowej hotelu "Nowy Dwór" w Świlczy odbyło się Wojewódzkie Podsumowanie Współzawodnictwa Sportowego Szkół, Klubów, Gmin i Powiatów za rok szkolny 2022/2023. Wśród zaproszonych gości na imprezie obecni byli:

• p. Małgorzata Rauch – Podkarpacki Kurator Oświaty, a zarazem Prezes Podkarpackiego Wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportowego w Rzeszowie,
  • p. Barbara Dudek – Kierownik Oddziału Sportu w Urzędzie Marszałkowskim
  • p. Jerzy Janusz – wiceprezes Podkarpackiego Wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportowego w Rzeszowie,
  • przedstawiciele samorządów gminnych i powiatowych,
  • dyrektorzy szkół, nauczyciele wychowania fizycznego i działacze sportu szkolnego,
  • dzieci i młodzież szkolna z wyróżnionych szkół.

W tym roku realizowany był również konkurs „Aktywna szkoła”. Głównym celem konkursu było wyróżnienie szkół oferujących wszystkim uczniom ciekawe programy wychowania fizycznego i sportu, odnoszące się do wszelkich form aktywności fizycznej realizowanych przez wszystkich uczniów w szkole, a nie tylko sport. Oceniane były m.in.

• program i realizacja zajęć wf w szkole,
  • organizacja i udział w międzyszkolnym współzawodnictwie sportowym,
  • organizacja imprez okolicznościowych takich jak inauguracja sportowego roku, podsumowanie, dni olimpijczyka, dzień sportu szkolnego, konkursy sportowe,
  • organizacja szkoleń na kartę rowerową, kartę pływacką, sędziów młodzieżowych itp.,
  • udział szkoły w programach promujących sport dzieci i młodzieży;
  • stan obiektów i sprzętu sportowego w szkole.

Miło nam poinformować że nasze liceum zdobyło II miejsce w kategorii „Szkoła Ponadpodstawowa". Pula nagród ufundowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki to 30.000 zł, a nasza szkoła za zajęte miejsce otrzymała 3.000 zł.

Ponadto w Sali Bursztynowej hotelu "Nowy Dwór" w Świlczy odbył się Sejmik Szkolnej Kultury Fizycznej "SZKOŁA - ZDROWIE - SPORT". Sejmik zgromadził ponad setkę nauczycieli, trenerów, samorządowców i działaczy sportu szkolnego.

Prelekcje wygłosili m.in:

• prof. dr hab. Stanisław Zaborniak - Uniwersytet Rzeszowski w Rzeszowie „Działalność Szkolnego Związku Sportowego – 70 lat w służbie dzieciom i młodzieży”
  • dr Adam Przybysz - Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie „Rola i znaczenie sportu szkolnego w ogólnym procesie wychowania dzieci i młodzieży”
  • dr Matylda Kowal - lekkoatletka, olimpijska z Londynu (2012) i Rio de Janeiro (2016) „Od zawodów szkolnych do mistrzostwa sportowego”
  • mgr Małgorzata Rauch - Podkarpacki Kurator Oświaty "Sport szkolny w systemie oświaty"
  • dr Barbara Pelczar-Białek - dyrektor Departamentu Edukacji, Nauki i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego "Wyszukiwanie i wspieranie uczniów zdolnych, osiągających wysokie wyniki we współzawodnictwie sportowym poprzez program stypendialny - Poszerzając horyzonty"

W II części spotkania odbyła się gala 70-lecia SZKOLNEGO ZWIĄZKU SPORTOWEGO. Podczas imprezy wręczono również odznaczenia i wyróżnienia. Minister Sportu i Turystyki pan Kamil Bortniczuk przyznał Brązową Odznakę "Za Zasługi dla Sportu" panu Dariuszowi Stecowi oraz okolicznościowy medal 70-lecia SZS.

Gratulujemy !

Artykuł: https://szs.rzeszow.pl/