I Konkurs Wiedzy Naukowej

2024-10-09

W piątek 4 października odbył się w naszej szkole pierwszy konkurs wiedzy naukowej „Nauka dla wszystkich”. Do uczestnictwa w zmaganiach naukowych zostali zaproszeni uczniowie ze szkół podstawowych z powiatu lubaczowskiego. Celem konkursu jest popularyzacja nauk ścisłych, a w szczególności fizyki, zachęcanie uczniów do działania i twórczego myślenia oraz do rywalizacji w formie gier i zabaw.

Trzyosobowe drużyny zmagały się ze sobą w konkurencjach dotyczących szeroko pojętej wiedzy naukowej, ciekawostek naukowych, naukowców i ich odkryć oraz nowinek technologicznych. Pytania i łamigłówki opracowali nauczyciele fizyki Małgorzata Szczepańska i Zbigniew Milo. W przerwach między pytaniami licealiści umilali czas zawodnikom pokazami eksperymentów fizycznych, które sami przygotowali i omówili.

Żaden uczestnik konkursu nie wyszedł bez otrzymania małego upominku.  Za najlepsze miejsca nagrody otrzymały drużyny reprezentujące szkoły podstawowe:

I miejsce – Basznia Dolna (2)

II miejsce – Basznia Dolna (1)

III miejsce - Młodów

IV miejsce – Oleszyce

V miejsce – SP 1 Lubaczów

Dziękujemy wszystkim za obecność i świetną zabawę. Zapraszamy za rok :)

Ostatnim elementem piątkowego wydarzenia był wykład dr. hab. Rafała Maciuły z Instytutu Fizyki Jądrowej Państwowej Akademii Nauk w Krakowie. Wykład pt. „Dalej niż do gwiazd, czyli podróż do świata cząstek elementarnych” przyciągnął do małej sali gimnastycznej sporą liczbę naszych licealistów.